Як із Дніпра бере веселка
воду,
О рідна пісне, знову ти
прийшла
До матері й до батька –
до народу.
О пісне! Від народу кров
і плоть
Ти узяла, щоб лиш йому
служити,
Тебе ніхто не може
побороть,
Бо вільний дух твій – правдою повитий.
Легенда про пісню
Якось Господь Бог вирішив
наділити дітей світу талантами. Французи обрали елегантність і красу, угорці –
любов до господарювання, німці – дисципліну і порядок, діти Польщі одержали
здатність до торгівлі, італійці дістали хист до музики…
Обдарувавши усіх, підвівся
Господь Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була
боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові
багрянів віночок із червоної калини.
– Хто ти? Чого
плачеш? – запитав Господь.
– Я – Україна, я
плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові і пожеж. Сини мої на чужині, на
чужій роботі, вороги знущаються з народу, у своїй хаті немає правди й волі.
– Чого ж ти не
підійшла до мене раніше? Я вже всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?
Дівчина хотіла
вже йти, та Господь Бог підняв правицю і зупинив її.
– Є в мене
неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.
Узяла
дівчина – Україна подарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася
низенько Всевишньому і з ясним обличчям та вірою понесла пісню в народ.
Живе пісня –
живе Україна.
Календарно-обрядові пісні
Календарно-обрядові пісні – це пісні, які виконувались під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно зв'язані з язичницькими віруваннями. Слов'яни вірили в сили природи, в духів природи та вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на них та примусити їх діяти в бажаному напрямку.
Обрядова поезія дуже тісно зв'язана з працею людини, з родинним побутом та з народним календарем. У різні пори року виконувались різні обрядові (календарно-обрядові пісні). Ці пісні повинні були забезпечити успіхи в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті.
До цих пісень можна віднести:
- веснянки й гаївки;
- русальні пісні;
- купальські пісні;
- жниварські пісні;
- колядки;
- щедрівки.
Веснянки (гаївки, гагілки, ягілки, риндзівки) – назва старовинних слов'янських обрядових пісень, пов'язаних з початком весни і наближенням весняних польових робіт. Веснянки співаються майже завжди одночасно з танцями та іграми, які мають «закликати» весну та добрий урожай. У західних регіонах України веснянки називають гагілками, гаївками, а на Яворівщині – риндзівками. Мелодії веснянок побудовані на багаторазовому повторенні однієї-двох поспівок у межах невеликого діапазону.
Русальні пісні – окремий рід української народної обрядової пісенності з частими згадками про русалок, зустрічі з ними і їх «проводи», подекуди з мотивами веснянок: про ворожіння з голосу зозулі, звивання вінків, про милих і нелюбів тощо.
Купальські пісні – обрядові пісні, які співали в час літнього сонцестояння, на Івана Купала,біля ритуального вогнища.
Жниварські пісні – музично-поетичні твори, що оспівують початок, хід та завершення жнив.
Жниварські пісні співали переважно жіночі гурти або окремі виконавці одноголосно без інструментального супроводу. Нині виходять навіть із пасивного репертуару співаків старшого покоління і незабаром стануть реліктовим календарним жанром.
Колядки – величальні обрядові пісні зимового циклу, які походять з глибокої давнини. Колядки приурочені до найголовнішого свята – Різдва Христового. З'явилися колядки, в яких архаїчні мотиви й образи перепліталися з біблійними (народження, життя, муки, смерть і воскресіння Христа). Окреме місце посідають церковні коляди авторського, книжного походження («Тиха ніч, свята ніч»; «Нова радість стала»; та інші).
Щедрівки. Через тиждень після Коляди 31 грудня, або 13 січня (за новим стилем), відзначали Щедрий вечір (День преподобної Меланії). Цей день ще називали Меланки. За традицією, святкування супроводжувалося обходом хат із побажанням людям щастя, здоров'я і добробуту в Новому Році. Щедрували теж групами: «Меланка» і «Василь» та «Ряжені». Коли порівняти колядки та щедрівки («Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка»), то можна побачити ластівок, жито, посіви. Це свідчить, що Новий Рік зустрічається з весною.
Колядки і щедрівки в українського народу існують дуже давно. Вони беруть свій початок ще в дохристиянські часи, коли люди поклонялися багатьом богам. Наші предки-язичники святкували свято коляди під час зимового сонцестояння. З прийняттям християнства вони змішалися з християнськими віруваннями.
Комментариев нет:
Отправить комментарий